37. urodziny YKP Londyn

Uroczyste wciągnięcie na maszt klubowej flagi przed nową siedzibą w Polskim Ośrodku na Lewsham

Foto: Marcin Libera

I stało się! Nasz klub ma już 37 lat. Zaczęło się od grupy zwariowanych pasjonatów, którzy w 1982 roku zaaranżowali pierwsze klubowe spotkanie. Piękna idea bardzo szybko przerodziła się regularne działania, i tak po 17 latach wytężonej aktywności i wielu perypetiach YKP Londyn przyjęty został do zacnej instytucji jaką jest istniejący od 1924 roku Yacht Klub Polski. Inicjatorami powstania londyńskiego klubu byli kapitan Jerzy Knabe i kapitan Maciej Gumplowicz którzy nieprzerwanie od prawie 40 lat czuwają nad tym aby idee które przyświecały członkom założycielom klubu były wiecznie żywe!

Foto: Marcin Libera
Foto: Marcin Libera

Z okazji 37 urodzin klubu 8 czerwca 2019 roku odbyły się uroczyste celebracje na których byli również obecni jego założyciele. Nie był to jednak jedyny powód do świętowania. Wieloletni komandor Klubu, kapitan Maciej został tam też uhonorowany za całokształt działalności w uroczystej przemowie jak również pięknie przystrojonym tortem, który wyszedł spod ręki członkini zarządu Ewy Kean. 100 lat i drugie tyle Kapitanie! rocznica istnienia klubu zbiegła się także z niezwykle ekscytującym wydarzeniem, mianowicie YKP rozpoczęło nowy rozdział swojej działalności w nowej fantastycznej siedzibie. Klub otrzymał swoją salę oraz gablotę na trofea w Polskim Ośrodku na Lewisham. Najbardziej imponującym jednak owocem wspólpracy tych dwóch nietuzinkowych organizacji polonijnych jest wielki siedmiometrowy maszt z klubowymi flagami, który przyozdobił frontowy wjazd do Ośrodka.

Uroczystości klubowe zaczęły się oczywiście od przemówienia komandora Leszka Ulewicza (który, warto wspomnieć, własnoręcznie wykonał wyżej wymieniony maszt). Podsumował on dotychczasowe działania klubu, omówił bieżące zdarzenia i plany na przyszłość. Nie omieszkał też podziękować wszystkim którzy zasłużyli się klubowi przez wszystkie lata jego działalności.

Foto: Marcin Libera

Zakończenie części oficjalnej zasygnalizowane zostało poprzez zmianę stroju pana komandora, który po przyodzianiu twarzowego fartucha we własnej osobie stanął za sterami… ośrodkowego grilla i przez cały wieczór serwował swojej załodze gorące zakąski.

Podczas uroczystości nie zabrakło też muzyki na żywo. Popularne żeglarskie szanty można było wysłuchać w wykonaniu zespołu Gasmayster. Śpiewom i wesołości nie było końca. Gromkimi głosami żeglarze wtórowali artystom wyśpiewując w rytmie gitary największe morskie hity.

W wydarzeniu uczestniczyła cała śmietanka polskiej żeglugi z Londynu. Byli więc: vice komandor Janusz Zawilinski, kapitan Pawel Frankowski, komandor Leszek Ulewicz, kapitan Jacek Stanek z Kana Sport, Zbyszek Sieciechowicz aktor, wieloletni czlonek klubu a także wielu innych znakomitych żeglarzy oraz liczne grono sympatyków klubu.

Wielkie dzięki dla pani kapitan Katarzyny Madrzejowskiej, która zajeła się koordynacją tego jakże obfitego w powody do celebracji wydarzenia. Nie odbyłoby się ono także bez niezastąpionego sympatyka klubu Piotra Fostyka, który zorganizował paliwo do rozpalania grila, oraz czuwał nad jakością przypieczenia podawanych mięsiw – jego pomoc była nieoceniona.

Jednocześnie chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować pani prezes Agnieszce Łokaj za udostępnienie miejsca pod nasz event oraz ekipie Polskiego Ośrodka na Lewisham: Mirosławowi Kraszewskiemu i Marcinowi Liberze, którzy nie dość, że czynnie zaangażowali się w pomoc przy organizacji wydarzenia, to również podjęli się utrwalenia na kliszy fotograficznej tego pamiętnego wieczoru.

Foto: Marcin Libera

One thought on “37. urodziny YKP Londyn

  1. Ogromne podziękowania dla Pana Piotrka, wieloletniego sympatyka YKP Londyn, za wsparcie techniczne i nieocenioną pomoc w sytuacjach awaryjnych. Dziękuję również w imieniu Komandora za pomoc w fachowym grillowaniu przysmaków dla naszych gości!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.