75. rocznica obrony Cowes przez ORP „Błyskawica”

Jerzy Knabe dla ŻAGLI: Miasto Cowes na angielskiej wyspie Wight, znane jako stolica brytyjskiego żeglarstwa, było całe udekorowane polskimi flagami pod koniec pierwszego tygodnia maja 2017. Były to uroczystości obchodów 75. rocznicy uratowania miasta przez ogień artylerii okrętowej ORP „Błyskawica”.

„Błyskawica” była zbudowana w Cowes, w stoczni James Samuel White w roku 1935, a w czasie II Wojny Światowej. Będąc w tejże stoczni na doposażaniu, mimo braku większości urlopowanej załogi na pokładzie, walnie przyczyniła się do uratowania Cowes przed nalotem bombowym Luftwaffe.

Po wstępnym rekonesansie w końcu kwietnia, który nieznacznie uszkodził swymi bombami „Błyskawicę”, pierwszy główny atak nastąpił o godzinie 23, drugi o 3.45 rano w nocy z 4 na 5 maja 1942. Razem brało w nich udział 160 niemieckich Dornierów. Nieprzerwany ogień z rozgrzanych do czerwoności dział „Błyskawicy” wspomógł niewielką obronę przeciwlotniczą Cowes i w odczuciu mieszkańców był decydujący w ocaleniu miasta przed całkowitym zniszczeniem. Jest to przez nich żywo pamiętane. Cowes uczciło w roku 2004 pamięć dowódcy ORP „Błyskawica”, komandora porucznika Romana Wojciecha Franckiego.  Francki Place to teraz nazwa jednego z miejskich skwerów, a obchody rocznicy polskiego wkładu w obronę są często powtarzanym wydarzeniem.

ORP Błyskawica
Widok z rufy ORP „Błyskawica” na ORP „Grom” i ORP „Burza”

Yacht Klub Polski Londyn brał poprzednio czynny udział w tych obchodach w roku 2002. W roku bieżącym również zorganizował regaty, tym razem wspólnie z Royal London Yacht Club, dookoła wyspy Wight. Rozgrywane były o Puchar Ambasadora RP, a wygrała załoga Marka Mogielnickiego. Drugie miejsce zajął jacht prowadzony przez Pawła Frankowskiego.

Regaty były tylko jednym z bardzo wielu polskich wydarzeń podczas tego tygodnia w Cowes, East Cowes i na całej wyspie. Swój udział zaznaczyła Polska Marynarka Wojenna przybyciem ORP „Gniezno” oraz admirała Stanisława Zarychty. Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki wraz z merem miasta i inicjatorem obchodów, prezesem miejscowego Towarzystwa Przyjaciół (Friends of the ORP „Blyskawica” Society) Geoff Banksem, uczestniczyli w składaniu wieńców, wystąpieniach oficjalnych, paradach ulicznych i otwieraniu wystaw.

Przybyły z Warszawy Komandor Zarządu Głównego Yacht Klubu Polski Janusz Taber przemawiał m.in. na koncercie liczącej 95 lat Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz na bankiecie rozdawania nagród regatowych. Przy tej samej okazji Ambasada RP w Londynie została odznaczona Srebrnym Medalem YKP – w podzięce i uznaniu za wspieranie żeglarstwa polonijnego w Wielkiej Brytanii.

Artykuł ukazał się pierwotnie 8 maja 2017 na stronie internetowej magazynu Żagle.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.