Regaty Ambassador’s Cup

Regaty odbędą się w dniach 04-06/05/2019. Pierwszy bieg O Puchar Ambasadoraodbędzie się 04/05/2019 na trasie z Cowes do fortów i z powrotem. Jeżeli pogoda pozwoli biegów może być więcej.

Następnie 05/05/2019-06/05/2019 odbędą się IV Regaty Dookoła Wyspy Wight o puchar komandora YKP. Trasa i dokładny czas startu tego biegu będą potwierdzone na miejscu po zapoznaniu się z warunkami pogodowymi.

Koszty:

  • £60 wpisowe (w tym koszulka, dyplom, obiad),
  • czartery jachtów załatwiają skiperzy na własną rękę.

Zgłoszenia przyjmuję komandor Leszek Ulewicz do 13/04/2019.
Tel: 07957740185
e-mail: lskiperek@gmail.com

Opłaty wpisowe wpłacamy na konto klubu YKP z dopiskiem „Regaty”
A/C: 26856846
Sort code: 23-05-80

Życzenia

Zarząd YKP Londyn życzy wszystkim członkom naszego Klubu, członkom zaprzyjaźnionych klubów oraz naszym sympatykom wszystkiego najlepszego, zdrowych, spokojnych Świąt, radosnego 2019 roku i stopy wody pod kilem w nadchodzących rejsach.

Komandor Yacht Klub Polski Londyn

Kpt. Leszek Ulewicz

Polonijny Zlot Żeglarski 100-lecia Niepodległości – ZLOT 100

W dniach 31 sierpnia – 6 września 2018 miało miejsce jedno z największych w ostatnich latach wydarzeń środowiska polonii żeglarskiej – Polonijny Zlot Żeglarski 100-lecia Niepodległości pod nazwą ZLOT 100.
Inicjatorem imprezy był nasz Komandor Honorowy Jerzy Knabe. Główny organizator to Bractwo Wybrzeża – Mesa Kaprów Polskich przy współudziale Yacht Klubu Polski Londyn.
Poniżej linki do relacji prasowych, zdjęcia i filmy.

III edycja Regat YKP Londyn Dookoła Wyspy Wight

Regaty o Puchar Ambasadora RP upamiętniające 75. rocznicę obrony Cowes przez ORP Błyskawica zakończyły się uroczystą galą w Cowes Yacht Haven Marina. III edycja Regat Dookoła Wyspy Wight została organizowana przez Yacht Klub Polski Londyn przy współpracy z Royal London Yacht Club oraz Ambasadą RP w Londynie. Załogi z Wielkiej Brytanii, Polski i Litwy przepłynęły z tej okazji historyczną trasę regat wokół wyspy Wight rozegranych 22 sierpnia 1851 r., które zapoczątkowały zmagania o Puchar Ameryki – najstarsze międzynarodowe trofeum sportowe.

www (2)

Start regat oznajmił wystrzał z siedziby RLYC, a linia startowa przebiegała koło ORP Gniezo – polskiego okrętu, który stał na redzie Cowes podczas uroczystości rocznicowych. Zmagania wygrała załoga Marka Mogielnickiego, drugie miejsce zajął jacht prowadzony przez Pawła Frankowskiego.

 

Przybyły z Warszawy Komandor Zarządu Głównego Yacht Klubu Polski Janusz Taber przemawiał na przyjęciu w lokalnej marinie, podczas którego Ambasada RP w Londynie została odznaczona Srebrnym Medalem YKP w podzięce i uznaniu za wspieranie żeglarstwa polonijnego w Wielkiej Brytanii.

www5

www33er

www4wer

75. rocznica obrony Cowes przez ORP „Błyskawica”

Jerzy Knabe dla ŻAGLI: Miasto Cowes na angielskiej wyspie Wight, znane jako stolica brytyjskiego żeglarstwa, było całe udekorowane polskimi flagami pod koniec pierwszego tygodnia maja 2017. Były to uroczystości obchodów 75. rocznicy uratowania miasta przez ogień artylerii okrętowej ORP „Błyskawica”.

„Błyskawica” była zbudowana w Cowes, w stoczni James Samuel White w roku 1935, a w czasie II Wojny Światowej. Będąc w tejże stoczni na doposażaniu, mimo braku większości urlopowanej załogi na pokładzie, walnie przyczyniła się do uratowania Cowes przed nalotem bombowym Luftwaffe.

Po wstępnym rekonesansie w końcu kwietnia, który nieznacznie uszkodził swymi bombami „Błyskawicę”, pierwszy główny atak nastąpił o godzinie 23, drugi o 3.45 rano w nocy z 4 na 5 maja 1942. Razem brało w nich udział 160 niemieckich Dornierów. Nieprzerwany ogień z rozgrzanych do czerwoności dział „Błyskawicy” wspomógł niewielką obronę przeciwlotniczą Cowes i w odczuciu mieszkańców był decydujący w ocaleniu miasta przed całkowitym zniszczeniem. Jest to przez nich żywo pamiętane. Cowes uczciło w roku 2004 pamięć dowódcy ORP „Błyskawica”, komandora porucznika Romana Wojciecha Franckiego.  Francki Place to teraz nazwa jednego z miejskich skwerów, a obchody rocznicy polskiego wkładu w obronę są często powtarzanym wydarzeniem.

ORP Błyskawica
Widok z rufy ORP „Błyskawica” na ORP „Grom” i ORP „Burza”

Yacht Klub Polski Londyn brał poprzednio czynny udział w tych obchodach w roku 2002. W roku bieżącym również zorganizował regaty, tym razem wspólnie z Royal London Yacht Club, dookoła wyspy Wight. Rozgrywane były o Puchar Ambasadora RP, a wygrała załoga Marka Mogielnickiego. Drugie miejsce zajął jacht prowadzony przez Pawła Frankowskiego.

Regaty były tylko jednym z bardzo wielu polskich wydarzeń podczas tego tygodnia w Cowes, East Cowes i na całej wyspie. Swój udział zaznaczyła Polska Marynarka Wojenna przybyciem ORP „Gniezno” oraz admirała Stanisława Zarychty. Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki wraz z merem miasta i inicjatorem obchodów, prezesem miejscowego Towarzystwa Przyjaciół (Friends of the ORP „Blyskawica” Society) Geoff Banksem, uczestniczyli w składaniu wieńców, wystąpieniach oficjalnych, paradach ulicznych i otwieraniu wystaw.

Przybyły z Warszawy Komandor Zarządu Głównego Yacht Klubu Polski Janusz Taber przemawiał m.in. na koncercie liczącej 95 lat Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz na bankiecie rozdawania nagród regatowych. Przy tej samej okazji Ambasada RP w Londynie została odznaczona Srebrnym Medalem YKP – w podzięce i uznaniu za wspieranie żeglarstwa polonijnego w Wielkiej Brytanii.

Artykuł ukazał się pierwotnie 8 maja 2017 na stronie internetowej magazynu Żagle.

Wywiad z Komandorem w radiu PRL

Dzisiaj w redakcji radia PRL gościł komandor Leszek Ulewicz. Opowiadał o nadchodzących obchodach 75 rocznicy obrony miasta Cowes na Wyspie Wight, oraz III edycji regat YKP Londyn.

 

O 75 rocznicy obrony miasta Cowes na Wyspie Wight przez polski niszczyciel Błyskawica i III Regatach organizowanych z tej okazji mówi Leszek Ulewicz z Yacht Klub Polski Londyn

Posted by Polish Radio London on Tuesday, 25 April 2017